7 Objawy raka płuc nie należy ignorować

rak płuc

Rak płuc jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn i kobiet na całym świecie. Według National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych, jeden na 14 mężczyzn i kobiet w USA Będą one z rozpoznaniem rak płuc w pewnym momencie w ich życiu.

Wczesne objawy raka płuc

W Stanach Zjednoczonych rak płuc przekroczyła rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet. Jednak należy pamiętać o czynnikach ryzyka i zwracanie uwagi na znaki i objawów ostrzegawczych, można uratować życie.

dym

Istnieje silny związek między paleniem a rakiem płuc, a około 90% przypadków raka płuc są spowodowane spożyciem tabaki. Ryzyko raka płuc zwiększa się w miarę wypalanych papierosów i dym czasie. Uważa się, że wśród palaczy z dwóch lub więcej paczek papierosów dziennie, jeden na siedmiu umrze na raka płuc.

Bierne palenie

Nie trzeba być palaczem, aby umieścić swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Tabaka dym zawiera wiele substancji chemicznych, które zostały pokazane są rakotwórcze. Ryzyko zwiększa się w miarę wypalanych papierosów przez innych narażonych.

zanieczyszczenie powietrza

Uważa się, że długotrwałe działanie silnie zanieczyszczonego powietrza może zwiększać ryzyko wystąpienia podobny do biernego raka płuc palenia.

Włókna azbestu i innych substancji chemicznych

stosowanie azbestu jest ograniczone lub zakazane w wielu krajach, ale jest szeroko stosowany w przeszłości. Obejmuje to także występowania niektórych substancji chemicznych i stosowane w różnych zawodów i przemysłu, takich jak arsen, kadm, beryl, węgiel, krzemionka i niklu.

radon

Jest to naturalny gaz promieniotwórczy, który jest produktem uranu. Jest niewidoczny i bezwonny i może zostać osiągnięty poprzez glebę i do domu.

dziedzictwo

indywidualna podatność genetyczna może odgrywać rolę w rozwoju raka płuc. Również osoby z członkiem rodziny z rakiem płuc występuje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby.

Nie należy przerywać czytania: pierwsze oznaki choroby nerek

choroby płuc

choroby płuc związane są ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka płuc, COPD (przewlekła obturacyjna choroba płuc) i bliznowacenie płuc.

Powyżej 65 lat

Prawie 70% osób z rozpoznaniem raka płuca ma ponad 65 lat, podczas gdy mniej niż 3% nowotworów płuc występuje u osób poniżej 45 roku życia.

Oznaki i objawy raka płuc

Znaki ostrzegawcze raka płuc nie zawsze są obecne lub łatwe do zidentyfikowania. W wielu przypadkach raka płuca nie mogą wykazywać żadnych zauważalnych objawów w początkowych etapach. Ale jeśli istnieje podejrzenie, że niektóre z czynników ryzyka stosuje się do ciebie, to wczesne wykrycie może pomóc ludziom w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Osoba z rakiem płuc mogą mieć następujące objawy

rak płuc

1. uporczywy kaszel lub zmiana kaszel

Jeśli masz katar, kaszel powinien zniknąć po tygodniu lub dwóch, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli palisz lub cierpią z powodu przewlekłego kaszlu, zobaczyć, czy są jakieś zmiany w przewlekły kaszel, na przykład, częściej kaszel, głębiej z głębszym i chrapliwy dźwięk, odkrztuszanie krwi lub masz więcej śluzu niż zwykle.

2. Duszność

Jeśli jesteś zadyszki podczas wykonywania zadania, które z łatwością mogła zrobić w przeszłości, może być objawem raka płuca. Ten objaw może wystąpić, jeśli bloki guza płuca lub zwężenie dróg oddechowych, lub płyn gromadzi się w pierś.

3. Ból kości i klatki piersiowej

Jednym z objawów może być ból w klatce piersiowej, ramion lub pleców. Rak płuc, który rozprzestrzenił się do kości może powodować ból w miejscach dotkniętych kości. Jeśli nie rozprzestrzenił się do mózgu może powodować szereg objawów neurologicznych i bóle głowy. Więc słuchać swojego ciała i jeśli ból nie ustąpi i nie odejdę, idź do lekarza.

Nie należy przerywać czytanie: Jak mózg dostaje uzależniony od kofeiny

4. świszczący

Choć świszczący oddech może wynikać z astmy lub alergii, a także może być związane z rakiem płuc. Jeśli sapanie utrzymują się, skontaktować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę tego.

5. Zmiany głosowe

Twój głos staje się chrapliwy i głęboki, notatek lub innych znaczących zmian w swoim głosie. Podczas gdy chrypka może wynikać z zimnem, jeśli utrzymuje następnie udać się do lekarza.

6. Trwałe zakażenie układu oddechowego

Zakażenia, takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, które nie znika lub powrocie.

7. Utrata masy ciała, utrata apetytu, zmęczenie i osłabienie

Są to niespecyficzne objawy, które mogą być obserwowane z wielu innych nowotworów lub innych chorób, ale jeśli zmiany są niewyjaśnione i nie ustępują, należy udać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę tego.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc

  1. Rzucić palenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.  Jeśli jesteś palaczem jest pasywny, usunąć narażeniem na dym tabaka.
  2. Badanie w celu określenia czy gazu radonu w domu - Jeśli podejrzewasz, że masz radonu w domu, kupić zestaw testowy radonu w domu, które można zidentyfikować wzrosty poziomów radonu w domu.
  3. Uniknąć czynników rakotwórczych podczas pracy - Zachować ostrożność, aby chronić się przed narażeniem na działanie toksycznych substancji chemicznych w pracy.
  4. zmiana inny styl życia - Istnieją mocne dowody sugerujące, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc i innych nowotworów. Również dietę w błonnik z dużą ilością owoców i warzyw. Istnieją również dowody, że czosnek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc.
  5. Wczesne badanie - rentgenowskie klatki piersiowej, nie są skuteczne w wykrywaniu raka płuc we wczesnym etapie. Jednakże, CT (tomografia komputerowa) niskiej dawki wykazały zmniejszenie śmiertelności na raka płuc 20%.

Badania i pisanie Lucid Życia


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 + = 73