Jak zamrażać świeże jajo, aby zachować

Dziś zachować nasze jedzenie staje się ważnym zadaniem dla naszej gospodarki. Zachować świeże zioła, owoce, warzywa, przygotowane potrawy, jest zwyczaj, że wiele kobiet zrobić w kuchni, aby uczynić większość żywności i ekonomii, ale kto przypuszczał, że jaja mogą być również żywność, aby zachować?

mrożone jajko

Oczywiście można zachować jajko. I wiele pokarmy mogą być zachowane na różne sposoby, w tym zamrożenie, jaja mogą być również zachowane. Istnieje kilka sposobów, aby zamrozić jaja, aby je zachować i wszystko działa bardzo dobrze.

Jak zamrażać świeże całe jaja, aby zachować

Świeże jaja można zamrozić cały dość łatwo. Tylko łamie każde jajko w tacę z kostkami lodu, muffin pan lub kontenera silikonowego. Silikon jest dobre, bo jajka sprawia, że ​​są łatwiejsze do usunięcia po ich zamrożeniu, choć rozpylanie pojemnik z jakiegoś kokosowego lub innego rozpyleniem jest również przydatna.

Po umieszczeniu ich w pojemnikach, a po ich zamrożeniu, przechowywać je w zamrażarce w plastikowe torby z zamknięciem, które nie otwarte. Gdy jesteś gotowy do użycia, odwilż jaja trzeba swój przepis albo pozostawiając je przez noc w pozostawiając je w lodówce. Pamiętaj, aby natychmiast i tylko użyć jajka przepisy, które wymagają, że jaja są w pełni przygotowane. Zamrożone jaja potrwa około 6 miesięcy w zamrażarce.

Nie należy przerywać czytanie: 9 smaczne pomysły do ​​uzupełnienia chleba podczas posiłków

Jeśli chcesz, aby oddzielić żółtka i białka, to działa dobrze.

zamrożone jaja

biały jajko zamrożone jest bardzo funkcjonalny, gdy zostaną one podejmowania bezy lub inne przepisy, które wykorzystywane jest tylko jasne.

Zamrażać tylko białka, co robisz jest po prostu oddzielić białka jaja. Zamrożenie, przechowywanie i rozmrażanie, jak wskazano w poprzednim etapie.

mrożone żółtka i białka

Mrożone żółtka

Zamrozić pąków, trzeba oddzielić je od jaj i bardzo lekko ubij żółtka. Dodaj szczyptę soli, w przeciwnym razie będą miały pąki ziarnistą konsystencję. To może być mierzona w ilości żółtka łyżką do zamrożenia lub więcej wypełnić swoje pojemniki. Zamrażane i przechowywane tak jak w poprzednim kroku. Po rozmrożeniu żółtka użyć żółtka łyżka jest odpowiednikiem jednego żółtka.

jaja chłodnicze, bite

jajecznica mrożenia jajo

Zamrozić całe ubite jajko, lekko ubij jajka tylko (nie dużo powietrza jest włączone do nich), dodać szczyptę soli, a następnie zamrozić je. Każda kostka z 3 łyżkami jest równoznaczne z jajkiem. Zamrożone, przechowywane i rozmrażane jak w poprzednich krokach.

Procedura ta jest przydatna, gdy masz kurczaki. Można dokonać jaja trwać znacznie korzystając z nich bardzo dobrze dla przyszłych przepisów.

Nie należy przerywać czytanie: kapustę z marchewką nanoszone na choroby zapalne

wskazówek:

  • Nie zamrażać jaj w powłoce ponieważ zostaną one pękanie i ryzyko skażenia bakteryjnego podczas odwilży.
  • Zawsze należy stosować organiczne jajka kurze go z wolnego wypasu jest zdrowe i wolne od hormonów.
  • Jeśli lodówka jest odłączony i stopić trochę, należy natychmiast użyć jajka.
  • Zaleca się odwilż noc pozostawiając je (jeśli nie jest zbyt gorąco) lub przekazać je do wspólnej przestrzeni lodówki na odmrożenie tam. Nie używać kuchenki mikrofalowej.

Życie pisanie Lucida


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

73 + = 80