Metabolizm wpływa syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy

syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest tylko jeden składnik żywności, wśród wielu innych, praktycznie wszyscy zwolennicy zdrowia powie Ci uniknąć.

Stowarzyszenie kukurydziane rafinerie (CRA), duża organizacja reprezentująca przemysłu rafineryjnego kukurydzę, nadal twierdzą, że syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest całkowicie bezpieczny i całkowicie „naturalny”, ale wielu ekspertów zdrowia więcej wyników badania nie można nie zgodzić się więcej.

Negatywny wpływ syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy

Jednym z wkładów, że ten produkt robi z naszym społeczeństwie jest alarmujący wzrost stóp otyłością. Naukowcy wielokrotnie wykazały, że syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy używany w tysiącach produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych, może mieć negatywny wpływ na metabolizm człowieka i przyczynia się do rosnącej epidemii otyłości.

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy zmienia metabolizm ludzkich

Badania pokazują, że syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy ludzkich zmiany metabolizmu i jest metabolizowany różni się od innych cukrów. HFCs wysoce przetworzonych produktów zawierających prawie taką samą ilość fruktozy i glukozy. Sacharozy, jednakże jest większa cząsteczka cukru ulega metabolizmowi do glukozy i fruktozy w jelicie. syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy metabolizm tłuszczów w organizmie znacznie szybciej niż inne cukry, powodując przyrost tłuszczu. Ponieważ fruktoza jest spożywana w postaci płynnej, negatywny wpływ na metabolizm ludzkich są jeszcze większe.

Nie należy przerywać czytanie: masło i margaryny - korzyści i zagrożenia.

To może uszkodzić wątrobę i serce

Ponad 10 tygodnie, 16 wolontariuszy ze ściśle kontrolowaną dietą tym wysokim poziomem fruktozy, wyprodukowany nowych komórek tłuszczowych w obrębie ich serca, wątroby i innych narządów trawiennych. Również pokazali oznaki nieprawidłowości przetwarzanie związane z cukrzycą i chorobami serca żywności.

Ponadto, 100% fruktozy zużywanej jest absorbowana przez wątrobę, a tylko część glukozy przechodzi przez wątrobę i jest wydalana. Powoduje to zwiększone osadzanie się tłuszczu w obrębie jamy brzusznej zwiększonego poziomu triglicerydów we krwi, które są czynnikami ryzyka w chorobach serca i cukrzyca.

Podwyższone stawki brzucha tłuszczu i otyłość

W celu oceny względnego wpływu tych konsumpcji cukrów trwałego u ludzi, z nadwagą lub otyłością, badani spożywali glukozy lub słodkie napoje, które dają 25% zapotrzebowania na energię przez 10 tygodni. Chociaż oba wykazały podobną przyrost masy ciała, tkanki tłuszczowej podczas interwencji objętości trzewnego sposób znacznie zwiększony tylko u osobników spożywających fruktozy ... i [napoje słodzone fruktozy] obniża wrażliwość na insulinę u ludzi z nadwagą ,

Koniecznie przeczytaj: Zagrożenia zdrowotne z jedzenia białego chleba

Niektórzy ludzie twierdzą, że syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest bezpieczny przy niskich poziomach, ale nawet gdyby było prawdą zdalnie, składnik jest nadal w tysiącach produktów z wiodących firm, właściciele żywność i napoje spożywane w dużych dawkach.

To jest w tak wysokich dawkach, także stwierdzono, że zawiera rtęć, element, który jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. sam cukier jest nadmierna dziś powoduje wiele problemów zdrowotnych, ale obracanie naturalną formę syropu cukrowego o wysokiej zawartości fruktozy kukurydzy spowodować dalsze uszkodzenia ludzkiego metabolizmu i wątroby.

Uwaga administrowania tym miejscu wszystkie informacje wyrażone tutaj nie muszą odzwierciedlać idee zespołu sprawia, że ​​Lucid Life. (Więcej informacji można znaleźć w deklaracji odpowiedzialności stopce strony).

Ten artykuł zawiera poniższy link, aby uzyskać więcej informacji:

Pisanie: Życie Zespół Lucida
Wykształcenie: www.ncbi.nlm.nih.gov


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

75 + = 85