Korzyści z oliwy z oliwek na zdrowie

Korzyści z oliwy z oliwek na zdrowie

Oliwa z oliwek ma ważne miejsce w diecie śródziemnomorskiej, a głównym aspektem tej diety zawiera proporcjonalnie wysokie spożycie oliwy z oliwek. Korzyści z oliwy z oliwek na zdrowie jest doskonałe, to zawiera duże ilości tłuszczów jednonienasyconych, zwłaszcza kwasu oleinowego, badania sugerują, że może to być związane z mniejszym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Istnieją również dowody, że przeciwutleniacze oliwie poprawia regulację poziomu cholesterolu LDL i zmniejszenie poziomu (złego cholesterolu), i ma inne efekty przeciwzapalne.

Oliwa z oliwek jest rodzaj tłuszczu usunięty z oliwek, to tradycyjny drzewo z basenu Morza Śródziemnego. Jest on wytwarzany przez rozdrabnianie całych oliwek zanim olej jest usuwany albo za pomocą metod chemicznych lub mechanicznych. Korzyści z oliwy z oliwek dla zdrowia są ogromne, jeden z powodów, dlaczego został nazwany cud Śródziemnego.

Oliwa z oliwek jest używany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a także w produkcji mydła, w uzupełnieniu do gotowania. istnieje oliwa z oliwek w różnych klasach w zależności od obróbki. Na przykład, oliwą z oliwek jest uważany za wskaźnik premii. Jest ona wytwarzana z pierwszego oliwek zgniatania i ekstrahowano przez tłoczenie na zimno tak, że nie dodaje się chemikalia. Oliwa to druga odmiana, otrzymany z drugiego tłoczenia owoców i jest uważany za drugi najlepszy typ. Rafinowany olej z oliwek uzyskana z procesu rafinacji oliwy z oliwek i ma kwasowość od więcej niż 3,3%.

Olej zawiera przeciwutleniacze fenolowe, terpenoidy i skwalen, które są wszystkie związki przeciwrakowe. Olej ma również kwas oleinowy zapobiegając zapalenie przewlekłe, natomiast zmniejszenie uszkodzenia wolne rodniki powodują komórek organizmu.

Oto niektóre niesamowite korzyści zdrowotne oliwy z oliwek:

Oliwa z oliwek i rak

Jednym z jego głównych zalet jest to, że chroni organizm przed skóry, jelita grubego i raka piersi. Wiele badań naukowych potwierdzają, że zdrowej diety z oliwą z oliwek jako główne źródło tłuszczu może znacznie mniejszą częstość występowania raka. Ten korzystny efekt może być związany z kwasu oleinowego, przeważającego jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oliwy z oliwek. Jednak nie jest wykluczone, że inne składniki oliwy z oliwek, takie jak przeciwutleniacze, flawonoidy, polifenole i skwalenu może mieć również pozytywny wpływ. Uważa się, że skwalen ma korzystny wpływ na skórę, zmniejszając częstość występowania czerniaka. I rzeczywiście, oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych 14 produktów, które chronią przed rozwojem raka.

Koniecznie przeczytaj: 15 najlepszych pokarmów do czyszczenia tętnic i żył

Oliwa z oliwek a cukrzyca

Badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care, powiedział Każda dieta Śródziemnego o olej z oliwek może zmniejszyć cukrzycy typu II, w więcej niż 50%. To dlatego, że olej jednonienasycone tłuszcze, takie jak te znajdujące się w nasionach i orzechach. Tłuszcze te są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i rak. Wykazano, że średnio bogatego w węglowodany i rozpuszczalne włókno z owoców, warzyw, roślin strączkowych i ziarna diety z oliwek, o niskiej zawartości nasyconych tłuszczów, jest najbardziej skuteczną metodą dla diabetyków. Ten rodzaj diety poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi i poprawia wrażliwość na insulinę.

Oliwy z oliwek i osteoporoza

Olej z oliwek może być stosowany do znacznego zmniejszenia osteoporozy. Osteoporoza jest chorobą, która oznacza, że ​​twoje kości są słabe i są bardziej podatne na złamania kości. „Osteoporoza dosłownie oznacza«porowatych kości»i jest często określane jako„kruche choroby kości”ze zwiększonym ryzykiem złamań szyjki kości udowej, kręgosłupa i nadgarstka. Osteoporoza jest często nazywany „cichym” choroba bo bez zauważalnych objawów aż do złamania kości. Badanie przeprowadzono, przy czym zwiększa oliwa ilości fosforu, azotany i wapnia we krwi, w wyniku zwiększonej grubości kości do zapobieżenia wystąpieniu choroby.

Nie należy przerywać czytanie: Jakie są tłuszcze nasycone i jakie pokarmy je zawierać

Oliwy z oliwek i ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi może być istotnie wynosi spożycia wystarczającej ilości oleju z oliwek. Badania wykazały, że jest to zasadnicze znaczenie w zmniejszaniu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Jest to przydatne dla ludzi, którzy spożywają dietę bogatą w dużych ilości tłuszczu, więc Trzy łyżeczki oleju dziennie znacząco obniżają ciśnienie krwi.

Oliwy z oliwek i cholesterolu

Ilość dobrego i złego cholesterolu w organizmie może być kontrolowany przez oliwy z oliwek. Uważany złego cholesterolu w organizmie jest cholesterol LDL, który może być kontrolowany przez oliwy z oliwek, ponieważ zawiera jednonienasycone tłuszcze. Oliwa z oliwek również zwiększyć ilość cholesterolu HDL, który jest uważany za najlepszy rodzaj cholesterolu w organizmie.

Oliwa z oliwek i depresja

Oliwa z oliwek kontrolingu powiedział również depresja. Hiszpański Badania wykazały, że ludzie biorący uwodornione tłuszcze znalezione głównie w przetworzonych produktów żywnościowych miała 48% ryzyko zachorowania na depresję. Ponadto, Naukowcy odkryli, że wyższe spożycie oliwy z oliwek i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych występujących w tłuszczowych olejów rybnych i warzyw wiązało się z mniejszym ryzykiem wystąpienia depresji.

Tak w istocie jest to zasadniczy typ oleju jest zalecany do stosowania w miarę możliwości zamiast tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło. można znacznie zwiększyć korzyści z oliwy z oliwek poprzez spożywanie żywności, które są częścią diety śródziemnomorskiej. Te przeciwciała anty-zapalne korzyści z oliwy z oliwek nie zależy od wysokiego poziomu spożyciu. Zaledwie 2 łyżki oliwy z oliwek dziennie, wykazały one, że wiąże się ze znaczącymi korzyściami przeciwzapalnych.

Badania i pisanie Lucid Życia


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

71 + = 76