Dlaczego nie zrobić mleko roślin i pasteryzowanego mleka krowiego

Zanim przejdziemy do receptur mleczek roślinnych, niech zbadać trochę o tym, dlaczego te mleczka okazują się najlepszym (lub tylko opcja), aby rozwiązać problemy dzieci i dorosłych z alergią na mleko krowie pasteryzowane i kiedykolwiek bardziej rośnie.

Dlaczego nie zrobić mleko roślin i pasteryzowanego mleka krowiego

mleko pasteryzacji niszczy niezbędne składniki odżywcze

Chociaż nie wiele osób wie, pasteryzacja mleka niszczy niezbędnych składników odżywczych w mleku. pasteryzacji mleka niszczy pożytecznych bakterii, a także złego niszczy enzymów istotnych wchłanianie substancji odżywczych, niszczy wszystkie swoje fosfatazy, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia i wapnia z prac witamina D jest nie tylko dostępny przez słońce, ale jest niezbędnym składnikiem odżywczym w surowej śmietany. Wszelkie raw food ciepło niszczy aktywne enzymy, więc lipazy (pojedynczy enzym w mleku i jest potrzebny do ukończenia trawienie tłuszczów) jest uruchamiany wraz z wieloma innymi niezbędnych składników odżywczych, że pasteryzacja niszczy.

homogenizacja

Homogenizacja jest procesem, w którym następuje rozkład kuleczek tłuszczu w śmietanie na bardzo małe cząstki, które nie są następnie oddzielane od reszty mleka. Jednym z powodów, dla których homogenizacja mleka stała się powszechną praktyką w oczyszczalniach, jest to, że pozwala ono tanie mleko klasy C (z jakimś kremem przyjeżdża do góry) miesza się z grupy B i grupy A Najcenniejsze mleko (z dużą ilością kremu podnosi się do góry) tak, że wszystko jest oznaczony Grade a i wycenione zgodnie z tym.

Nie jest znane zdrowia lub korzyści żywieniowe dla homogenizacji i nauka dowodzi jego uszkodzenia tylko nieznacznie. Niektóre badania sugerują, że to pęknięcie cząsteczki lipidy (tłuszcze), tworzy kaskadę wolnych rodników, które mogą powodować reakcje alergiczne i poprzez złożonych procesów metabolicznych, w tym choroby serca. (Inni sugerują, że w rzeczywistości ogrzewanie białko mleka w wodzie frakcji mleka, co zapewnia reakcje alergiczne, bez homogenizacji).

krowa mleko mleko roślinne

pasteryzowane mleko

alergie, astma i problemy trawienne,  są dwa z głównych powodów tak należy poważnie rozważyć eliminację pasteryzowanego mleka krowiego, mleczka i rozpocząć wprowadzanie warzyw od dzieciństwa, ponieważ dzieci są tymi, którzy są najbardziej dotknięte z mlekiem, albo Mieszanka dla niemowląt dla dzieci i / lub pasteryzowanego mleka płynnego standardu.

Z tym wszystkim, nie mówimy, mleko krowie nie powinno być, mówimy konkretnie z pasteryzowanego mleka krowiego, mleka krowiego, które przetwarzane jest pobierany od krów, które wstrzykują hormonów i antybiotyków i często są chore. Krowie mleko wolny wypas, nie jest samo w sobie złe, jeśli są przyjmowane sporadycznie. Ponieważ zawiera duże ilości wapnia, nie trzeba brać go codziennie, również ze względu na dużą ilość tłuszczu jest niezbędna, aby je ograniczyć.

Mimo to, mleczek roślinnych zdecydować, to najlepsze opcje, które można wybrać, ponieważ zawierają one również doskonałe składniki odżywcze i wapń, chociaż ten ostatni w mniejszej ilości i należy wtedy brać je codziennie. Ponadto, jest to mniej ciężkie w tłuszczu, więc dużo łatwiejsze do strawienia w tym świecie nasycone żywności, które są trudne w obróbce.

mleko roślinne

Szlamy wykonane z ziaren, nasion i orzechów (z wyjątkiem soi), zawierają duże właściwości, ale przede wszystkim są wykonane z naturalnych składników, które nie przechodzą przez procesy, które wyeliminują składników odżywczych. Wśród mleka roślinnego, który jest wykonany z migdałów i nasion dla ptaków fugi są dobrymi substytutami mleka kobiecego. Układ pokarmowy przyjmuje bardzo dobrze dzieci. Ma ona na celu wykonanie w domu jest zdrowsze i ekonomicznie, i przyczyniają się do zdrowia rodziny. Oto kilka przykładów:

warzywo cały ryż mleko

ryż mleko roślinne

Właściwości: bogata w węglowodany i białka roślinne
Sprawia, że ​​1 litr
Czas przygotowania: 45 minut
Stopień trudności: niski

1 filiżanka brązowy ryż
1 litr wody oczyszczonej
Cynamon lub brązowy cukier (ilość do smaku)

przygotowanie:
W puli umieścić ryżowej i wody; dusić 40 do 55 minut.
Upłynnienie wcześniejszego przygotowania i odlewania. Schłodzić i przechowywać w lodówce.
Mleko roślinne nie powinny być spożywane po pięciu dniach.

migdałowy mleko roślinne

mleko roślinne

Właściwości: wapń, fosfor, potas, magnez, węglowodany, witaminy A, E, B1, B2.
Przygotowanie 1 litra 1/2
Czas przygotowania: 6 godzin
Stopień trudności: Średni

3 szklanki owsa
Wodę (wymagane)
36 blanszowane migdały
Oczyszczoną wodę (wymagane)

przygotowanie:
W misce dodać płatki owsiane i wody, aby pokryć; rezerwacji przez 6 godzin.
Po tym, do każdego kubka owsa moczone zawierają 12 migdały bez skórki.
Upłynnienia mieszanki płatków owsianych z migdałów. W razie potrzeby dodać więcej wody do preparatu do uzyskania pożądanej konsystencji.
Jest doskonała jako substytut mleka matki.

warzyw nasiona słonecznika mleko

Nasiona słonecznika mleko roślinne

Właściwości: wysoka fosfor, magnez, wapń, witaminę E. Wydajność 1 1/2 litra
Czas przygotowania: 20 minut
Stopień trudności: niski

1/2 filiżanki nasion słonecznika
3 szklanki wody oczyszczonej
1/2 banana (na smak)

przygotowanie:
Jedną noc przed opuszczeniem namoczyć w szklance wody nasion słonecznika.
Następnego dnia rano, wrzucić do wody, gdzie zostały nasączone.
Następnie, w mieszalniku umieszczenie nasion nasączone i zawierają stopniowo trzy filiżanki wody. Skroplenia koniecznie przez 3 minuty.
W razie potrzeby można dodać banana podczas skraplania przygotowania.
Może być słodzone z brązowym cukrem, miodem lub cynamonem. Jeśli banan dodaje, preparat może trwać dni, w przeciwnym razie do 3 dni w lodówce.

Jak używać mleczka roślinne

  • Podobnie jak w innych preparatach zawiesin mogą być wykorzystane jako podstawa do innych potraw. Zaprawy migdałów i słonecznika są bardzo dobre do robienia koktajli, a także mleko kokosowe i ryż.
  • Mogą być stosowane w preparatach zastępuje potrawy powszechnie stosowane mleko krowie jako składnik.
  • Mogą też być spożywane z kasze i płatki owsiane.
  • W chocolatadas lub po prostu sam słodzone miodem lub terminach.

Badania i Pisanie: Życie świadome


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 1 = 11