Pieprz, przystawek i tonik żołądka

tonowanie żołądka

Hiszpanie zamiennie: aji [słodki] pieprz [słodki] cornetilla, pebrera, picudillo, papryka, footbomb, conguito, chiltipiquín, locote, Uchu, Uji; pikantny: radość, chilli, Miracielos, Noro Noro, pieprz, z cerecilla, pieprz Indies.

Pieprz, przystawek i tonik żołądka, wielki dla zmniejszenia diety i dla diabetyków

opis: Owoc rośliny pieprz, ziele z rodziny psiankowatych sięgające do 60cm wysokości. Owoce są zwykle czerwone, zielone lub żółte, chociaż istnieją również przykłady pomarańczowy, fioletowy, a nawet czarne.
Właściwości i wskazania: Papryka zawierają mały procent białka (0,89%) i węglowodany (4,43%), i prawie żadnego tłuszczu (0,19%). W związku z tym zapewniają one tylko 27 kcal / 100 g. Zawierają one niewielkie ilości witamin z grupy B, witaminy E i wszystkich minerałów.

Ale w swoim składzie wyróżniają się zwłaszcza dwie witaminy: 

prowitamina A (Beta-karoten), 570 ER / 100 g (papryka), która stanowi więcej niż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminy, dla dorosłego mężczyzny.
Oprócz beta-karotenu, który jest przekształcany w witaminę A w organizmie, pieprz również inne karotenoidy, takie jak likopen. Ten karotenoidów jest bogaty w pomidorach, które, choć nie przekształca się w witaminę A, rzeczywiście jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed degeneracją komórek nowotworowych.

Witamina C: Czerwony pieprz zapewnia prawie cztery razy więcej witaminy C niż cytryny lub pomarańczy: 100 g pieprzu się więcej niż trzykrotność RDA (zalecana dzienna ilość).

Nie należy przerywać czytanie: Czekolada i jego korzyści dla chorych na cukrzycę i serce

Flawonoidy: jego silne przeciwutleniacze, które działają jako środki przeciwzapalne i ochronną układu krążenia.
kapsaicyna: Jest to substancja odpowiedzialna za swędzenie. Papryki zawiera go w ilości 0,1%, dziesięć razy mniej niż ostre (1% lub więcej). Abajas dawkach, takie jak te znajdujące się w słodkiej papryki, kapsaicyny aperitive i przewodu pobudzające, chociaż w wyższych dawkach jest rubefacient (drażniąco na skórę i błony śluzowe).

błonnik roślinny: Zawiera ona około 2%. Przyczynia się ona wraz z kapsaicyny, przeczyszczającego działania pieprzem.

Wnioski dietoterápicas pieprz przedstawiają się następująco:

dolegliwości żołądkowe: Ze swojej aperitiva, stymulując produkcję soków żołądkowych i przeciwzapalnego działania, które pasuje pieprz dyspeptics (złe trawienie) ze względu na jego niedostateczne soków żołądkowych lub do atonii przewodu pokarmowego.
zaparcia: Pieprz jest łagodny środek przeczyszczający, a także ma działanie przeciw wzdęciom.

Cukrzyca i otyłość: Z powodu jego niskiego wkładu węglowodanów i kalorii, papryka jest bardzo dobrze tolerowany przez chorych na cukrzycę, i zgadza się dietę z otyłością.

Digestive rak prewencyjny: Niezwykłymi bogactwa przeciwutleniacza witaminy (A i C), które chronią komórki przed mutagenne działanie czynników rakotwórczych, regularne konsumowanie papryki zapobiega raka, zwłaszcza (żołądek i jelita grubego), narządy trawienne.

Nie należy przerywać czytanie: Masaż bańką i korzyści dla zdrowia

Pieprz Przygotowanie: 

Skóra pieprzu może być niestrawny dla tych wrażliwych żołądkach. Aby usunąć uchwyt całości w piecu tak, aby skóra zaczyna ciągnąć się, a następnie szybko chłodzi przez zanurzenie w zimnej wodzie.
Po prażone, można ubierać z oliwek, trochę soli, cytryny, czosnkiem i pietruszką. Zwłaszcza nasiona i błony wyściełające, które mogą dać gorzki smak, dlatego należy je usunąć.

Przygotowanie i zastosowanie: 

RAW: Kiedy papryka słodka może być podawane na surowo w sałatkach; W takim przypadku trzeba pokroić drobno i żuć dobrze. W ten sposób sprawia, że ​​większość jej witaminy bogactwa.

gotowane: Najzdrowszym sposobem gotowania jest pieczenie w piekarniku. Frito jest zupełnie niestrawny przez dużą ilość oleju wchłania. Pieprz jest częścią wielu przepisów, zwłaszcza pomieszczeń i pistos (z pomidorami i cukinią).

 

Pimentón: Jest to proszek otrzymany po zmieleniu czerwonego pieprzu. To może być słodki lub lekko pikantny. Jest bardzo bogaty w prowitaminę A, i daje przyjemny czerwonawy odcień do sosów, ziemniaków, ryżu i różnych potraw; więc jest on stosowany jako zdrowego barwnika kulinarnej. Pudes skonsultować ten pyszny przepis na faszerowane papryki Quinoa


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 58 = 64